У читальному залі Державного архіву Івано-Франківської області відкрито тематичну виставку до 40-ї річниці створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод. На офіційному веб-сайті архіву представлено документальну online-виставку з матеріалів історії та біографій учасників спілки, що зберігаються у фондах держархівів України.

 

МІСІЯ ТА ІСТОРІЯ СПІЛКИ

Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) – найбільша асоціація правозахисних організацій України. Спілка об’єднує 29 правозахисних недержавних організацій. Метою діяльності УГСПЛ є захист прав людини.

 УГСПЛ вважає себе частиною гельсінського руху і продовжувачем традицій та діяльності Української Гельсінської групи сприяння виконанню Гельсінських угод – УГГ.

 1 серпня 1975 року уряди 35 держав Європи і Північної Америки, у тому числі і уряд СРСР, підписали Гельсінські угоди, що були покликані закріпити нові відносини в Європі, забезпечити виконання у кожній з них високих принципів демократії та прав людини. Розуміючи, що за умов Радянської України це практично неможливо, 10 листопада 1976 р. група правозахисників об’єдналася для сприяння виконанню Гельсінських угод. УГГ була створена у складі: Олесь Бердник – письменник-фантаст, Петро Григоренко (він став представником групи у Москві), Левко Лук’яненко, Оксана Мешко, Ніна Строката, Іван Кандиба, Олексій Тихий, Микола Руденко (керівник Групи), Мирослав Маринович, Микола Матусевич.

 УГГ стала найбільшою правозахисною організацією в республіці. Серед її 36 членів були такі відомі дисиденти, як Надія Світлична, В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус, Василь Овсієнко, Микола Горбаль та ін. Незважаючи на постійні репресії, УГГ не припинила своє існування. З 1987 року, коли ставала поступово все більш можливою легальна діяльність, члени УГГ, які поверталися з таборів, майже всі стали вести політичну діяльність. Коли Україна стала незалежною, правозахисний рух треба було створювати з нуля.

У 2002 році за ініціативи Харківської правозахисної групи було створено Раду українських правозахисних організацій (РУПОР). Виконавчим директором Ради став Володимир Яворський. У 20002-2004 рр. РУПОР виріс до однієї найміцніших правозахисних організацій в країні.

1 квітня 2004 року після Першого форуму правозахисних організацій «Моніторинг прав людини на виборах», що був організований РУПОРом, відбулися установчі збори Всеукраїнської асоціації правозахисних організацій «Українська Гельсінська спілка з прав людини». Розпочався новий етап у спільній роботі багатьох правозахисних організацій. За 8 років УГСПЛ стала найбільш впливовою правозахисною організацією України.

 

 

Фото. 1. Доповідна записка голови КДБ при РМ УРСР Федорчука В.В. на адресу першого секретаря ЦК КПУ Щербицького В.В. щодо активізації ворожої діяльності з боку колишнього члена СПУ Руденка Н.Д.

 

Фото 2. Доповідна записка голови КДБ при РМ УРСР Федорчука В.В. на адресу першого секретаря ЦК КПУ Щербицького В.В. щодо ворожих дій колишнього члена спілки письменників Бердника О.П.

 

Фото. 3 Інформаційне повідомлення голови КДБ при РМ УРСР Федорчука В.В. на адресу першого секретаря ЦК КПУ Щербицького В.В. про оперативні заходи стосовно учасників дисидентського руху

 

Фото 4. Довідка № 642/84 у клопотанні про помилування Бердника Олександра Павловича. 14 березня 1984 р.

ЦДАВО України, Ф. 1, оп. 16, спр. 3810, арк. 83.

 

Фото 5. Титульна сторінка видання Української Республіканської партії “Українська Гельсінська група. До 20-ліття створення (документи, історія, біографії)”. 1996 р.

ЦДАГО України, ф.271, оп.2, спр.49, арк.1.

 

Фото 6. Повідомлення про створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод від 11, 12 листопада 1976 року, опубліковані у виданні Української Республіканської партії “Самостійна Україна”. Жовтень 1996 р.

ЦДАГО України, ф.271, оп.2, спр.49, арк.1.

 

Бердник О. П.  – український письменник, дисидент, член Української Гельсінської групи. 1969 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 2-160029

 

Руденко М. Д.  – український письменник, керівник Української Гельсінської групи. Лютий 1975 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного од. обл. 0-126064

 

 Стус В. С.  – український поет, член Української Гельсінської групи. До 1985р.ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного од. обл. 235971